MILLIST MAJA ME TAHAME?

Kunagi kui minu majaunistus alguse sai, hakkasin hoogsalt oma olematuid arhitektioskusi rakendama ning paberile erinevate tubade kujundusi joonistama. Mul on praegu päris kahju, et need minema said visatud, aga oma peas projekteeritud maja mäletan siiani. See oli kahe korruseline. Välisuksest sisse astudes avaneb vaade suurde ja avarasse elutuppa (kaminaga), paremat kätt jääb köök ja sahver. Otse saab pesuruumidesse ja sauna. Sauna eesruumis pidi olema suur külmakirst, kus on alati jäätist. Eesruumist viis uks maja taha terrassile. Keset elutuba viis trepp teisele korrusele, kus on minu tuba, vanemate tuba (seda projekteerides olin siis 13), kusjuures mõlematel tubadel oli oma isiklik vannituba. Lisaks asus teisel korrusel külalistetuba ja minu hobiruum, mis erinevatel ajahetkedel oli bändiruum, tantsusaal ja raamatukogu.

Minu suureks eeskujuks säärase projekti valmimisel oli saade "Totaalne muutumine: kodu eri", kus enam vähem selliseid suuri over the top maju ainult ehitatigi. Eks minu lapselik mõtlemine ei lasknud arvatagi, et teistsuguseid maju on ka võimalik ehitada. Raha polnud tol hetkel minu jaoks mingi probleem. Unistus oli lihtsalt nii suur, et ei lasknud sellest väikesest pisiasjast ennast häirida. 

Aastad läksid, aga unistus ei kadunud. Küll aga on see unistus pisut muutunud. Et ma ei ole siiani veel lotoga võitnud (selleks on vist vaja lotopilet ka osta), on vaja leida taskukohane lahendus. Laias laastus oli valikuid kaks - kas ehitada nullist või tellida elementmaja. Üsna pea sai selgeks, et soodsam variant on elementmaja. Loomulikult oleks väga kaunis, kui ütlemegi projekteerijale täpselt kui suurt, millise ruumipaigutusega ja välimusega maja soovime, aga me ei ela ideaalmaailmas, et saaks endale sellist luksust lubada. Niisiis hakkasime jaanuaris surfama erinevate moodul- ja elementmajade saitidel. Alguses oli pisut segadusttekitav, mis vahe neil kahel siis on. Põgus uuring andis aimu, et moodulmaja pannakse juba tehases kokku ja tuuakse kohale, kusjuures ei vaja see soojustatud vundamenti, aga elementmaja puhul pannakse majakarp kokku krundil ning vundament peab varasemalt valmis olema. Minus tekitas see moodulmaja veidi kahtlusi, just see vundamendi puudumise osa. Samuti toodi elementmaja plussidena välja tema energiasäästlikus ja madalad kommunaalkulud. 

Elementmajade tootmine ja kasutamine paistab ühe populaarsemaks muutuvat. Leidsime palju hästi moodsaid variante, mis maale eriti hästi sobinud poleks. Meie jaoks oli äärmiselt oluline ka ruumipaigutuse plaan ning paljud majad praakisime juba seetõttu välja. 

Meie kriteeriumid: 

 • 100+ ruutmeetrit
 • vähemalt kolm tuba
 • WC ja vannituba eraldi
 • ei sisalda vaid magamistoast ligipääsetavat vannituba (ensuite)
 • majaplaan oleks praktiline (see on väga subjektiivne kriteerium)
 • maksaks alla 20 000€

Meil jäi sõelale esialgu neli varianti.

Ritsu palkmaja ATIS:


Majad.ee 117:


Astrolux e-majad 109


NorgesHus 132:


Kahe esimese puhul polnud meil esialgu teada maja hind ning algas pikk hinnapärimisprotsess. Peab aga ütlema, et nii Ritsu kui Majad.ee konsultandid olid väga kliendisõbralikud ja vastutulelikud. Päringud sai kätte kiiresti, pigem viivitasin ma ise. Küll aga langesid need peale hinnapakkumiste saabumist kohe sõelalt. Ritsu pakkus meile palkmaja tehasepaketti hinnaga 59 300€ + käibemaks, Majad.ee 34 900€  +  käibemaks. See ületas oluliselt meie alla 20 000 € kriteeriumit, sest tehasepakett on sisuliselt ainult majakarp.  Välisseinad koos akendega ning katusekonstruktsioon. Lisaks tuleb ehitada vundament, panna peale katus, teha kõik sisetööd; rääkimata elektri, ventilatsiooni ja küttetöödest. 

Ma veetsin pikke tunde püüdes otsustada kumb maja siis valida - kas Astrolux või NorgesHus. Lõpuks sai lihtsalt plussid ja miinused paberile pandud ning rohkem plusse kogunes NorgesHusi majale. 

 • mu parim sõbranna tellis oma maja NorgesHusilt, mis annab mulle kindlust, et minu maja ka ikkagi pannakse püsti ja tegemist pole mingi võlts firmaga
 • 132 ruutmeetrit vs 109 ruutmeetrit - suurem alati parem
 • sealjuures oli kõige suurem maja kõige odavam (14 500€ + käibemaks vs 16 800€ + käibemaks), kuigi tehasepaketis sisalduv on peaaegu identne
 • ma armusin majaplaani esimesest hetkest
Niisiis on nüüd meie valik tehtud ning tagasiteed enam pole, sest ka jooniste komplektid tellitud. Jooniste komplekt maksis 1200€ + käibemaks (kokku 1440€), mis hiljem (kui ehitama hakkame) võetakse maja maksumusest maha. 
Pisut meie majaplaan muidugi muutub võrreldes sellega, mis kodulehel toodud on, näiteks peaukse ja vannitoa asukoht, kuid jooniste muutmine on tasuta. Küll mõjutavad need muudatused veidi maja enda hinda. 
Joonistega suundume nüüd projekteerija juurde, kes ehitajate jaoks täpse projekti valmistab ning siis saame minna ehitusluba taotlema!

Kommentaarid

 1. Tere, saite omale Norges Hus OÜ maja lõpuks ja palju kõik kokku maksma läks? Endal ka plaanis midagi taolist tellida kusagilt.

  VastaKustuta

Postita kommentaar