HALLOWEEN 2020: DIY PÕGENEMISTUBA

Ma olen viimased viis aastat oma sõpradele halloweenipidusid korraldanud ning kuidagi on nii kujunenud, et mitte ükski pidu pole samalaadne olnud. Võtsin oma eelmiste aastate kogemused aasta tagasi ka kokku.

Eks pidi selgi aastal pidu tulema teisiti, sest aasta tagasi olin ju täiesti veendunud, et viienda halloweeni saab pidada oma majas - olgu seal siis kasvõi vaid pahteldatud seinad. Seintest on praegu olukord veidi kaugel, mistõttu tuli viimane aasta ikkagi veel korteris vastu pidada. 

Idee luua põgenemistuba tuli mul asjaolust, et korraldasime sügisel kooli Teadlaste ööd ning selle tarbeks lõin oma keemiaklassi mini-põgenemistoa, mille umbes 20 minutiga lahendatud sai. 

Oma halloweeni põgenemistoa nimetasin enda järgi Grescaperiks ning selles sai kasutada mitmeid keemilise põgenemistoa elemente. Sõpru see esialgu hirmutas, aga tegelikult saab ülesanded lahendatud ka ilma eelteadmisteta puhtalt loogikaga. 

Mina ei ole kade ning sealjuures olen üllitise üle lausa uhke, mistõttu avaldan siin, milliseid ülesanded sõbrad Grespcaperis lahendama pidid. 

Eesmärgiks oli leida võti, mis avab toa ukse (uksele paigaldasime päriselt ka selle tarbeks luku). Ülesanded toas ei kulgenud järjest, mis tähendas, et mingeid ülesandeid polnud võimalik kohe lõpuni lahendada. 

Toas on üsna hämar ning neil on ülesannete edukaks lahendamiseks vaja leida täiendav valgusallikas - taskulamp. 

Kui põgenejad tuppa satuvad on neil kohe võimalik asuda lahendama kolme ülesannet, meie valime neist siinkohal lihtsalt ühe ja hakkame mõistatust lahti harutama. 

1. Lahuste pH määramine indikaatoriga

Laual on kolm numbritega tähistatud kolbi, milles igaühes on erinev läbipaistev vedelik. Vedelikud peavad olema erineva pH-ga ning ei pea olema keemiaõpetaja ega omama muljetavaldavat varu erinevaid kemikaale - ideaalselt sobivad kodukemikaalid äädikas, kraanivesi ja torusiil. 

Kui selle ülesande õpilastele andsin, siis oli lahuste kõrval pH-skaala erinevate värvidega, kuid sõprade jaoks tegin ülesande veidi keerulisemaks ning panin lauale hoopis raamatu, kust tuli pH-skaala üles leida. 

Loomulikult on ülesande täitmiseks vaja ka indikaatorit. Mina läksin kergema vastupanu teed ning kasutasin universaalindikaatorit, aga sellegi saab kodustes tingimustes asendada punase kapsa vedelikuga. Juhendeid selleks on internet täis.

Niisiis tuleb indikaatorit iga kolvi sisse tilgutada, misjärel muutuvad lahused roheliseks, punaseks ja siniseks. Kolvid värvi järgi õigesse järjekorda pannes (punane viitab madalale pH-le (4-5), roheline neutraalsele (7) ning sinine kõrgele (10-11). Olles pannud paika järjekorra punane-roheline-sinine, saab kolbide pealt lugeda koodi, mis avab kolme kohalise lukuga purgi. 

2. Purgi sees on paber ülesandega:


Mõtlesin, kuidas ma mõtlesin, ega ükski normaalne inimene sellest numbrirägastikuks midagi mõistliku esialgu ilmselt välja ei loeks. See tuligi sinnapaika jätta ning toas edasi ringi vaadata. 

Tuleme selle ülesande juurde hiljem tagasi. 

3. Fotod

Ühe luku võti oli lihtsalt tuppa peidetud. Purgist leidsid sõbrad viimase nelja aasta halloweenide ühispildid. Väga oluline selle ülesande juures on, et nad oleksid selleks hetkeks juba taskulambi leidnud, sest piltide taha on hariliku pliiatsiga väga väikeselt kirjutatud erinevad numbrid. Pildid tuleb panna ajaliselt õigesse järjekorda ning avada nelja kohaline numbrilukk. 

4. Kuulsad teadlased

Karbi seest leitaks viie teadlase pildid. Saadakse kohe aru, mida teha tuleb, sest toa seintele on kinnitatud nende samade teadlaste lühikesed elulood (neist üritati vihjeid välja lugeda, aga elulood olid mõeldud eelkõige lastele selleks, et  põgenemistoa käigus nende silmaring veidi laieneks - ilmselt toimis ka sõprade puhul). Iga pilt tuli kinnitada õige nime juurde ning viie teadlase abil avada koordinaatlukk. Nimelt tuli vaadata mis suunda teadlased vaatavad. Näiteks on fotodel näha, et Marie Curie vaatab paremale, aga Mendelejev vasakule. Lisaks neile olid seinal veel ka Einstein, Lavasior ja Hawking.  


5. Purgist leiavad põgenejad selle:

Mida sellega aga pihta hakata? Jõuame selleni. 

6. Prügi kaalumine

Lihtsalt toas ringi vaadates on võimalik leida ka suur kauss, kus see on igasugune suvaline kola, selle kõrval kaal. See hammustatakse kohe läbi, et nüüd midagi kaaluda on vaja, aga mida?

Ma ei saa anda hinnangut, kas ja kui kaua oleks läinud aega, et põgenejad ise selle välja oleks mõelnud, sest see oli ainus vihje, mille ma igale tiimile teadlikult andsin. 

Toas oli piltidega kaetud sein. Täiesti tavaliselt fotod. Lähemal vaatlusel võis aga märgata, et üks foto oli mingil põhjusel seinal tagurpidi. Pilti seinalt lahti tõmmates ning selle teisele poolele piiludes võis sealt lugeda: "Ohtlikud jäätmed".

Ilmselgelt tuli kausist leida ohtlikud jäätmed, need ära kaaluda ja saadud kolmekohalise numbri abil avada lukk. 

See oli mitmes mõttes toa kõige riskantsem ja keerulisem ülesanne, et sest esmalt tekkis üldse küsimus, millised on ohtlikud jäätmed? Saadi kähku aru, et patareid on ohtlikud, ka elavhõbeda kraadiklaas, aga kraadiklaas taheti panna kaalule koos papist ümbrisega. Papp ise ohtlik jääde pole. Veel olid ohtlikud jäätmed ravimid ning olin sinna sekka pannud erinevaid pudeleid, mille peal olid keemilised valemid, aga sugugi kõik polnud ohtlikud jäätmed. Nad pidid aru saama, et pliiühendid on mürgised ja seega ohtlikud jäätmed. 

Ma kasutasin köögikaalu, mis näitas ainult täisarve, aga see osutus ka selline risky olema, sest vahepeal näit kõikus 1g võrra. Kõige kindlam oleks olnud kasutada täpsemat, nt kaks kohta peale koma kaalu. 

See oli ainus ülesanne, mille aitasin igal tiimil ära teha. Peale seda said nad edasi kõigega ise hakkama. 

7. Perioodilisustabel

Purgist ilmus aga järjekordne paber ülesandega: 
Perioodilisustabel oli seinal, seega oli no brainer, et elementide alla on vaja kirjutada aatomnumbrid. Päris sama lihtne polnud aga välja mõelda, kuidas siit kood kätte saada. Siin tuli väga hästi välja laste ja täiskasvanute erinevus. Lapsed hammustasid selle kohe läbi, aga sõbrad küsisid kõik selle koha peal vihjet. Siit tuleb kolmekohaline kood, sest ainult kolme elemendi aatomnumbrid on ühekohalised - O (8), B (5) ja F(9).

8. Parool

Kui purk avada, saab kohe tagasi pöörduda 5. ülesande juurde, sest põgenejad loevad: "Ava arvuti töölaual fail "HALLOWEEN 2020". Parool:

...ning parool oligi selles täppskeemis kirja pandud. 

9. Tagasi lapsepõlve

Töölaual on tavaline Wordi fail, mis on parooliga kaitstud ning see salasõna on siis vaja dešifreerida ning sisse trükkida. Kui seda õigesti teha, avaneb ekraanil pilt: 10. Viimane probleem

Ning alles nüüd saame tagasi pöörduda teise ülesande juurde. Ehk hammustate nüüd juba isegi läbi, et tabeli esimene rida tuleb selle 2000ndate aastate telefoniekraani abil ümber tõlgendada tähtedeks. 

Nii saab ülemiselt realt lugeda:         OSA       LK        RIDA        SONA

See võiks loogiliselt juba vihjata raamatutele. See peab olema mingi raamatute seeria, kuna osasid on ju mitu. Olin riiulitele paigutanud väga palju erinevaid raamatuid, nende seas ka kõik Harry Potteri raamatud. Ega kahtlust siin ei jäänudki, et tuli siis need raamatud lahti lüüa ja vaadata, mis seal kirjas on. 

Näiteks, kui avada 6. osa leheküljel 72, lugeda välja rida 19 ja leida kaheksas sõna, siis see sõna on "neli". Kokku koguneski neli numbrit ning selle koodi abil sai avada VIIMASE purgi, kus sees oligi ukse võti!

Minu sõbrad suutsid need ülesanded ära lahendada 35-50 minutiga, kõige kiirem aeg oligi 35 minutit! Olin kõige kiiremale tiimile välja pannud ka auhinna, loodetavasti tegi see asja veel põnevamaks. Põgenemistuba võeti nii hästi vastu, et ma hakkasin mõtlema, et me järgmisel korral kohtume kõik jõulude ajal, peaks siis midagi sarnast jõuluteemalt välja mõtlema v? 

Kommentaarid