2022 PLAANID

Talv on meie majas (ja sellest tulenevalt ka siin blogis) olnud vaikne ja ehitus on pigem seisnud. Nüüd, kus päevad on aga pikemad ja lumigi näitab sulamise märke, on endal jälle tahtmist ja võimalusi maja ümber tegutseda. Kuna mõtteid ja plaane on nii lühi-kui pikemaajalisi nii palju, mõtlesin siinkohal eelkõige enda jaoks need kirja panna. Ma ei garanteeri, et need kõik selle aastanumbri sees tehtud saavad ja seda polegi vaja, tahaks lihtsalt enda peas ka selgust ja süsteemi luua. 

1. Terrass

Vaevalt, et see ehitamata jääb, sest oleme selleks valmistunud juba sügisest saati ning materjalgi jõudis sel nädalal kohale. Praegu tunneme sellest juba väga puudust, sest kogu maja ümbrus on ehituse tõttu porine ning terrass võimaldaks meil puhta jalaga vähemalt autoni pääseda. Kole on ka.

Terrass tuleb suhteliselt suur - 85m2 ja kahte külge - nii saab terrassil nautida nii hommiku- kui õhtupäikest. 

mis ma räägin - mülgas


2. Sokkel

Sellega oleme ka juba algust teinud seni kuni terrassi jaoks veel poste kaevata ei saa. Soojustus ei kannata väga kaua UV kiirgust ja tegelikult oleks pidanud selle plaadi alla panema juba sügisel. Siis ei raatsinud. 3. Maja ümbrus muru alla + tänavakivi/betoon maja ümber

Kõik, mis ei jää terrassi alla, tuleb sel suvel murusse külvata. Kaks aastat oleme suved, sügised ja kevaded mudamülkas elanud, aitab kah. Muruseeme on juba olemas, ilmselt tuleb ka koorem mulda tellida. 

Ilmselgelt tuleb konkreetselt maja ümber ka mingi tänavakivi või plaadi ring tekitada, aga taaskord ei ole selleni veel väga jõudnud. Kõigi maja projektidega tegelemine on nagu täiskohaga töö. 


veel üks näide mülkast (ja see mülgas ei lähe isegi mitte terrass alla


4. Piirilt võsa eemaldamine

Paar aastat tagasi eemaldas naaber meie ja enda piirilt arusaamatu võsariba, mis oli meie maa ja viljapõldude vahel. Kuna ta ei teinud raadamist, on võsa hakanud tagasi kasvama, aga meile väga sobib kaunis põlluvaade, seega, tellime ise kopa ja laseme võsa välja kaevata seni kuni jõud veel üle käib. 


5. Aiakuur

Kuna meie tühi tuba majas on sisuliselt tööriistade hoiustamise koht ning tehnoruum on asju nii paksult täis, et seal ei mahu ümber keerama, on meil kiiremas korras mingit kõrvalhoonet vaja. Ilmselgelt võtab selle ehitamine aega ning nõuab raha, seniks plaanisin tellida kokkupandava väikse kuurikese, kus vähemalt külma mittekartvaid tööriistu hoida saab. Fred plaanis tehnoruumi ka riiulid ehitada, et põrandapinda vabastada.


6. Varjualuse lagi

Meil on maja kõrval suvine varjualune, kus saab pidusid pidada ja niisama grillida. Lagi on üsna kole ja juba eelmisel aastal pidasime emaga plaani sinna kangas paigaldada, aga kanga hind ületas kõvasti eelarvet. Poole suve pealt tuli idee sinna klammerdada katteloor, mis on odavam, aga siis jäi kuumalaine ja muude projektide tõttu see asi toppama. Eks näis, kas sel aastal õnnestub. 

ühtlasi on see varjualune kasutuses kuurina - meil on niiiii suur ruumipuudus lihtsalt

7. Kiik lammutada

Minu isa ehitas mulle 20. sünnipäevaks külakiige ja see on tänaseni üks kõige erilisemaid kingitusi, mille saanud olen. Paraku on ehitusega maapind nii palju tõusnud, et kiik on nüüd lohus + ta on ka natuke lagunenud. Kunagi tuleb loodetavasti uus kiik, aga see tuleb nüüd hingusele saata.8. Aiamaa/peenrad

Vaarikas on vaja puukuuri seina äärest siirdada peenrasse ja et kasvuhooned on kohe kokku kukkumas, paneme sel aastal uude asukohta maa varjutusse, et järgmisel aastal saaks sinna uue kasvuhoone peale osta. Ja noh, eks neid aiatöid tule jooksvalt lihtsalt teha. Ma väga tahaks endasse uskuda ja loota, et suudan sel suvel aiapidamisele enam pühenduda kui eelmistel aastatel. Kogu aeg on ehitusega seoses nii palju tralli olnud, et see on tagaplaanile jäänud. Ega ma hull rohenäpp ei ole ka (näiteks oma emaga võrreldes). Eelmisel kevadel ma jälle suure hooga alustasin. Ehitasin puidujääkidest endale taimekasti, vedasin mulla sisse, istutasin ka maitsetaimed. Kui aga kätte jõudis see periood, kus siis taimede eest hoolitseda oli vaja, oli mu entusiasm raugenud ja ausalt öeldes unustasin neid taimi isegi kasta. 

Mind päästab aiatööde juures aga mu ema, kes suurima armastusega kõik köögiviljad suureks kasvatab ja mina siis neid imehäid vilju nautida saan. Aga ausalt, sel aastal ma üritan ise ka!!!

selle aasta murulauk kasvuhoones

Tulles õuest tagasi tuppa, siis ka siin on väga mitmed pooleliolevad projektid.

9. Koridorikapp

See peaks ühendama endas nii majapidamis- kui hoiuruumi. Sisseehitatud kappi on võimalik ära peita tolmuimeja, triikimislaud, kuivatusrest, pesuvahendid, aga ka hooajariided, jalanõud ja voodipesu. See kapp on algusest peale olnud plaanis ja ka projektis kirjas, aga kuna see tuleb sisse ehitada, on seni takistuseks jäänud raha. Isegi kui sisu ise ehitaksime, maksab liuguste paigaldamine u 1000€ ja IKEA lahendused ei sobi meile mõõtude poolest. Olen nüüd kogu kapi jaoks pakkumisi võtnud, aga firmad pole väga aktiivselt vastanud. 

10. Vann

Kui ma saan vannitoast koridorikappi ära liigutada triikimislaua, pesukuivatusresti ja kausi, avaneb vanntoas ruum vannile. Mul pole mitte kunagi kodus vanni olnud, aga sel talvel mõtlesin rohkem kui korra, et võiks seal liguneda küll. Osa probleemist seisab jälle ka raha taga, sest tavalist vanni me kindlasti ei taha - kui juba vann on, võiks ikka massaaživann olla. 

11. Välisukse lävepakk

See on tegelikult üli väike projekt, aga siiani arusaamatutel põhjustel tegemata. Vana värv on vaja maha lihvida, uus asemele panna ja plaadi ja lävepaku vahele silikoon tõmmata. 

12. Köögisaar

Seisab puhtalt raha taga. Otsest vajadust pole, aga on alati plaanis olnud ja see oleks ju niiiiii cool.

13. Kardinad

Appi, ma ei taha selle peale üldse mõeldagi, sest ma ei suuda selgusele jõuda, mida ma täpselt tahan. Kas tahan rippuvaid ja riba/voldikkardinaid? Elutuppa on kindlasti kolmele suurele aknale vaja minna öökardinaid valima - tean täpselt, mis värvi ja materjali tahan, aga hinda väga kuulda ei tahaks. 

Ülejäänud akendega on keerulisem - köögi tahan kas riba või voldikut, aga kumba siis? Mulle hullult meeldib ribakardina välimus, aga voldikul on omad eelised. Kas magamistuppa panna voldik või kangas? Mis kontorisse? Ausalt, tulge palun keegi appi. 

14. Duššisein

Juba kaheksa kuud käime pesemas nii, et kogu vannituba ujub, aga duššiseina pole see meid ikka veel ostma suunanud. Ma pole isegi veel süvenenud. Ma kardan, et tegemist on järjekordse asjaga, mis tuleb lasta spetsiaalselt teha, mida lihtsalt ei saa poest minna ja osta. 

15. Midagi magamistoa mööbliga ette võtta

Minu senine kõige suurem viga majaehituse juures on olnud liigne kiirustamine. Kiiresti oli vaja sisse kolida, aga seetõttu olen mõned otsused teinud liiga rutakalt. Näiteks vihkan hetkel 50% oma ostetud mööblist. Kõik edaspidised ostud kaalun pikalt läbi ja et tean nüüd palju paremini, mis mulle meeldib ja minu arust kokku sobib, võtan rahulikult pakkumisi ja ei osta iga esimest ettejuhtuvat mööblitükki, mis vähegi meeldib. 

Enamus selliseid "kiireid" otsuseid sai tehtud, sest asjadega oligi väga kiire. Nt magamistoa riidekapp - ilma selleta elamine oli täielik peavalu. Koridoris hunnikute viisi maas vedelevad jalanõud polnud ja normaalne olukord, seega kiiresti oli ka koridorikappi vaja. Mõlemad mööbliesemed ei sobi minu arust mu koju ja püüan elu eest leida võimalusi, kuidas nendest lahti saada või ümber ehitada. 

Riidekapp on üleni valge ja kuigi ta ülimalt praktiline ja sisu poolest ideaale, näeb ta lihtsalt nii igav ja suur valge kast välja. Hetkel on parim plaan uksed mööblikleepsuga katta, aga pole veel otsustanud, kas ülejäänu jääb valgeks või peaks mingit muud värvi võõpama? 

Disain on ehitamise kõige toredam osa küll, aga ainult siis, kui raha on. Ilusad asjad maksavad ja mina neid osta ei raatsi. 

16. Ahi?

Meil on korsten, aga ahju peale pole kõigi ülalolevate punktide valguses isegi mitte veel mõtlema hakanud. Lisaks ei saa me Frediga kokkuleppele, kas ahi peaks olema soojust salvestav või mitte. Mina arvan, et ei peaks olema, sest kui on salvestav, siis me ei jõua siin sees elada. Mina tahaks lihtsalt elavat tuld. Fred valmistub oma peas aga olukorraks, kus meil pole kaks nädalat elektrit. Pean seda ülimalt vähe tõenäoliseks. 

korsten pildil näha :)

17. Telekasein

Järjekordne kiirustades vale otsus oli telekatagune sein. Valisime enda arust mega ägeda tapeedi, aga nüüd, kus ta on seinas, ei lähe ta minu arust millegagi kokku ja üle-üldse on hullult närvidele hakanud käima. Uus ja selge plaan on juba paigas, ootab ainult teostamist... ja natuke raha ka :)

Lambivalik on ka kohutav, let's be honest.


Kõige pisemaid asju ma kirja panema ei hakanud, aga probleeme on veel - kontorisse tahaks uut tooli ja laualampi, vannituppa nagisid ja rätikuhoidjaid, vetsupaberile põrandale korvi ja pleedile ka korvilaadset asja. Te võite ju mulle korrutada, et kodu sisustamine on elukestev projekt, see ei pane mind vähem tahtma kõiki neid asju korraga. Ja kohe. 

Ma tean, et blogima peaks regulaarselt, aga niipea, kui ma panen endale peale mingi surve, et nt. kord nädalas pean postitama, lähen nii stressi ja selle asemel ei suuda mitte midagi kuu aega teha. See postitus sündis täna täiesti spontaanselt ja lihtsalt kuidagi tundus, et tahan kirjutada. Seepärast ütlen siin, et järgmine kord kirjutan, kui samasugune tuju tuleb!


Kommentaarid