STAIRWAY TO HELL?

Vahetult enne seda kui suvi Eestimaal lõppes, võtsime selle kõige hullema kuumaga ette õudse töö - langetasime tiigi ümbert viimased kased. See tiigi teema nõuab ehk pisut täpsemat selgitust. Jah, meil on tiik. Aga seal pole vett. Nagu mitte midagi. Ka käesolevas postituses võib näha pilti, kuidas tiigi põhjas lõket tegime. Kunagi ammu, enne minu aega, sai see sinna kaevatud ja siis mingil hetkel seda veel süvendatud, aga fakt on see, et mingit arvestatavat kogust vett pole seal mitte kunagi olnud. Kõige kõrgem on veetase kevadel ning siis saaks teoorias sealt isegi kastmisvett, aga see takerdub järgmise probleemi ette. Ümbrus on nii järsk, et kastekannuga ligi ei pääse. Ning noh, vibropumpa ka sinna ei pane, sest veetase on olematu. 
Isa tuli aastaid tagasi arvestatava lahendusega lagedale. Tuleb tiigi ümber astmed kaevata. Ta isegi alustas seda projekti, aga kõigi teiste projektide valguses jäi see pooleli. Kuni selle kevadeni oli tiigi ümber mingi arusaamatu ümarate servadega kuumaastik. 
Sel aastal tuli aga selle ümbrusega midagi ette võtta, sest
  • mulda oli vaja, sest
  • kivipeenar oli vaja laduda, sest
  • kivid olid vaja lauda varemete juurest ära vedada, sest
  • sinna tuleb meie maja
Olukord on kahtlemata keeruline ning sellepärast olen sellest kõigest kirjutamist ka edasi lükanud. Arvasin, et sellest saab kolm postitust, aga üha enam tundub, et kõik tuleb ühte postitusse kokku kirjutada. 
Siin on kunagise lauda varemed, mis juba aastaid mu niitmist on seganud. Ometi leppisin olukorraga, sest mulle tehti selgeks, et need kivid saavad minema veetud kunagi ülejärgmises elus, kui on raha kopp kohale kutsuda. Olgu, las ema kaevab sealt head musta mulda ja las teeme seal varemete sees lõket edasi. Nüüd korraga selgus aga, et ülejärgmist elu ei olegi vaja oodata ja kopp on ka jumala mõttetu masin, sest isa hankis endale tali.
Kui ma esimest korda kuulsin sõna "tali", ei saanud ma mitte midagi aru seega usun, et see vajab ka siin pisut selgitust. Kui googeldada "tali", siis esimesed vasted ei vasta asjale, millest mina räägin. Mina räägin sellisest asjast:

allikas: Tools24.ee
Ning kõigile teadmiseks - see on asi, millega saab liigutada mitmesaja kiloseid maakive, kui ehitada lisaks valmis ka mingi selline asi:


Olgu muidugi öeldud, et koppa riistapuu ikkagi ei asenda, sest tali juurde tuleb juurde arvestada märkimisväärne füüsiline tegevus, mis tegelikult on tapvalt raske. Aga minu isa põhimõtte on alati olnud, et nii palju kui võimalik tuleb ise ära teha, sest kui hakata igas suunas raha loopima, siis lõpuks isetegemiseks raha alles ei jäägi. 
Niisiis hakkas ta neid kive kangutama. Abiks olid lisaks talile kang ja käru, mille peale seda projekti pidi maha kandma, aga vähemalt said kivid teisaldatud. Ning peenar tuli uhke ja võimas. Päris valmis see muidugi veel pole, sest nagu ka Kreisiraadio kuulsas klipis, on meilgi palju projekte pooleli. 
Nüüd hakkame lähemale jõudma ka tiigile. Tiigi ümber oli vaja kaevata niisiis astmed, et pääseda ligi tiigile, kuid mis praeguses olukorras isegi olulisem - saada peenrasse mulda. Taaskord oleks minu ja Fredi elu olnud oluliselt lihtsam, kui oleksime kutsunud kopa kohale ja töö oleks päevaga tehtud olnud. Aga ei, meie võtsime kätte labidad ning kaevasime kuu, kaevasime kaks  ning hetkel jookseb kolmas. Loomulikult ei kaevanud iga päev - tööl käisime ja lustisime ka, aga nii palju kui maal olime ainult kaevasime. Eriti palju kaevas Fred, kelle tehtud ongi suurem osa.

insener objektil


Ning nüüd jõuame sinna, kust postitust alustasin. Tiigi ümber on kased ja pajud kasvanud nii kaua kuni ennast mäletan. Aastal 2014 sai tehtud esimene harvendus, aga aastad möödusid ja pajuvõsa kasvas tagasi. Eelmisel aastal võtsime Frediga sealt veel puid maha ja lõpptulemus jäi väga kena. Viis kaske tiigi serval nägid ilusad välja. Ometi veeprobleem püsis ning andsime endale aru, et seni kuni kased ka tiigist juua tahavad, pole meil sinna vett saada lootustki. Ning siis, sellel kõige kuumemal päeval tõmbasime sae käima ning võib öelda, et talvepuud on nüüd vist olemas.
Peab tunnistama, et väga kohutavalt lage on. Puud sai maha võetud raske südamega ja väga harjumatu on nüüd vaadata. Kased tiigi servas olid ilusad. Aga püüame mingi lahenduse leida. Istutada tiigiserv põõsaid täis näiteks. Aga seni peame nii elama. Kommentaarid