(EHITUS)PROJEKTID

Alanud on uus aasta ning uue aasta saabumisega saab täis täpselt üks aasta sellest hetkest, kui teadlikult majaehitusega tegelenud oleme. Enne seda oli vaid jutt ja unistused. Mis siis aastaga muutunud on? Reaalselt ühegi hoone ehitusega alustanud pole, küll aga sai eelmisel aastal rajatud veetrass. Plaanis oli rajada ka kanalisatsioon, aga me ei saanud selleks hajaasustuse programmist toetust ning proovime sel aastal uuesti. Ega ta ehitamata ei jää, kui ka toestust ei saa, kuid milleks kulutada üleliigset raha, kui maale elama asumiseks on vähemalt selles osas toetusfond olemas. See protsess on niigi hajaastuse piirkonnas raskem kui linnas või linnaääres, sest panga silmis pole meie ehitatav kodu midagi väärt ning nende arusaam asjast on selline, et kui me neile enam maksta ei jõua (ning see kindlasti juhtub, sest me elame ju maal ning mis elu see üldse on?), tuleb neil kuidagi sellest õnnetusehunnikust vabaneda, aga kes seda ikka tahab? Laenudest kirjutan aga eraldi postituse, sest täna tahan keskenduda positiivsele ehk sellele, mis juba tehtud on.

Eelmisel kevadel valisime endale maja välja, kirjutasin sellest isegi ühe postituse. Saime NorgerHusilt maja eskiisjoonised juba kevadel kätte, kuid projekteerija otsimisega tegime mingil põhjusel algust alles augustil - ilmselt põhjusel, et suvel oli muid tegemisigi küllaga. Võtsime mitmeid pakkumisi ning saime neid väga-väga erinevates hinnaklassides. Mõnel firmal polnud häbi küsida 132 ruutmeetrise maja projekteerimise eest 3000€+km, samas kui kõige odavam pakkumine, mille lõpuks võtsimegi, tuli 1500€+km. Kõige odavama pakkumise tegi firma Terav Kera ning sama firma projekteeris paar aastat varem ka mu parima sõbranna elementmaja. Siis oli projekti hinnaks 800€+km. Ehituse hinnad on mõne aastaga lihtsalt nii kolossaalselt tõusnud.

Terav Kera hakkas meile projekti tegema aga reaalselt alles 2019 aasta novembris, sest tal oli varem nii palju muid töid laual. Ise oleme tagant järgi väga õnnelikud, et projekteerija otsimist veel edasi ei lükanud - siis poleks kevadeks projekti võib-olla saanudki. Projekteerijaga jäime üldjoontes rahule. Alguses oli muidugi pisike arusaamatus, mis minu silmad nii suureks ajas, et peaaegu oleksid pea seest välja hüpanud. Nimelt esitas projekteerija meile rea küsimusi, millest ühes küsis ta kas seal tänaval on tuletõrje hüdrandid välja ehitatud. Nimelt oli tal vaja täpselt teada, kus lähim asub, sest seaduse järgi peab see jääma elamust maksimaalselt 200m kaugusele.

Esimese hooga kukkus mul süda saapasäärde ja mõtlesin, kas ma pean nüüd hakkama endale tuletõrje veevõtu kohta ka välja ehitama??? Peale pisikest uuringut tuli välja, et see nõue kehtib LINNAS (ning seal on see lausa 150m). Meie ehitame maja MAALE, hajaasustuspiirkonda ning projekteerija polnud lihtsalt vaevaks võtnud endale selgeks teha, kuhu täpselt ta maja projekteerib.

Projekt sai kunagi enne jõule valmis ning meie õnneks oli hinna sees ka ehitusloa taotlemine ning sellega oma närve kulutama ei pidanud. Kanepi vald menetles ehitusluba peaaegu kuu aga, kuid 16. jaanuari seisuga võime ehitama asuda.

Et tegemist on küll äraütlemata pehme talvega, vundamenti me siiski veel kaevama ei julge hakata. Küll aga saame põhiprojekti najal ära tellida kõikvõimalikud muud projektid. Majasisese elektriprojekti kohta võtsime jälle pakkumisi. Toon jälle võrdluseks välja, et kõige "huvitavam" pakkumine oli 1050€+km ning kõige odavam 375€+km. Jäime aga jälle selle kõige odavamaga rahule. Et tegemist on meie esimese kokkupuutega projekteerijatega, siis ega meil mingeid kõrgeid nõudmisi ei ole ka.

Kütte- ventilatsiooni- kanalisatsiooni- ja veeprojekt tuleb meil kõik ühest firmast ning nelja projekti hind kokku läheb 1150€+km. Siinkohal toon jälle võrdluseks toredaid teisi summasid, mis postkasti potsatasid - näiteks soovis üks firma AINULT ventilatsiooniprojekti eest meilt saada 1500€+km. Neid viimaseid projekte veel tehakse.

Üks huvitav asi, mis projektide tellimise juures silma jäi, oli asjaolu, et majaprojekti ning elektriprojekti hakati kohe tegema, saadeti PDF'id ülevaatamiseks ja muutmiseks ning arve tööde eest esitati alles lõpus, kui kõik oli valmis. Samas kütte-, ventilatsiooni-, kanalisatsiooni- ja veeprojekti tegija (Soojuskeskus OÜ), soovis enne tööde alustamist saada 100%-list ettemaksu. Tõsi küll, see oli neil juba esimeses meilis kirjas, aga et nendega suhtles Fred, siis mina seda ei teadnud. Minule esitati ainult summad ning loomulikult olin kõige odavama pakkumisega nõus. Kui aga arve maksmiseks läks, tõmbasin pidurit, sest ma ei maksa ära 1380€ teadmata, kas ma üldse selle eest saan midagi.

Fred siis sai firmaga kokkuleppele, et maksame kõigepealt 50% ning tööde lõppemisel ülejäänud 50%. Firma ise ütles, et nõuab 100% ettemaksu kogemuse põhjal kartuses, et tööde valmimisel pole neil võimalik raha enam saada. Minu arvates selleks need 50% ettemaksud ju ongi, et kui klient on pool ära maksnud, siis ta ju teab, et seda raha ta nagunii tagasi ei saa ja maksab ülejäänud ka, kui ikka tõesti projekti vaja on. Aga see, et firma küsib 100% ettemaksu, ei tee teda minu jaoks küll usaldusväärseks.

Tõenäoliselt saame neilt täiesti eeskujulikud projektid nagu teisteltki firmadelt, aga minu jaoks see on lihtsalt huvitav, kui erinevalt firmad oma klientidesse suhtuvad. Tegelikult oleksin ma ka teistele firmadele mingi ettemaksu teha, aga nad ise seda ei küsinud. Kui ma ise nende asemel oleks, siis ka vist nii usaldav ei oleks. Aga võib-olla me andsime lihtsalt mingeid usaldusväärseid võnkeid välja.

Täna käisime maal ja tegime plaane. Tegin asjade praegusest seisust pilti ka. Kui tähelepanelikult vaadata, siis võib pildil näha ka puupulki, millega oleme umbkaudselt maja maha märkinud. Enne vundamendi ehitust (millega tahaks hiljemalt aprillis alustada) on vaja likvideerida lõkkeplats, ära vedada hunnik kive ning maha lammutada aed (sest maja tagumine serv jääb praeguse aia piiridest välja. Pildil võib veel näha veetrassi ehituse jälgi - see koht, mis eriti porine on, peidab enda all trassi ning kui eriti tähelepanelikult vaadata, siis voolik tuleb maa seest välja täpselt sinna kohta, kus peaks asuma meie tehnoruum.


Lõbustasin ennast paar nädalat sellega, et ehitasin HomeByMe keskkonnas meie maja valmis ja hakkasin kujundama ja disainima. Minu valikud olid küll piiratud, sest ühtegi ilusat tapeeti ma sealt ei leidnud, mööblivalik on kasin ning uste värve on täpselt kaks, aga niimoodi nokitseda oli väga tore. Läheb veel palju-palju aega, millal ma ükskord saan tegeleda selliste muredega nagu sobiva tapeedi valimine või mööbli ostmine, aga vähemalt on  mul lootus, et peale 25 aastat ootamist ma ühel päeval selle oma maja ikkagi saan.Kommentaarid