KUI PALJU MAKSAB VUNDAMENT?

Ma ei tea, miks rahast rääkimine on igal pool nagu tabu. Kui meie ehitust alustasime ja eelarvet koostasime, siis oleks meile küll ära kulunud üks korralik blogipostitus selle kohta, mida üldse sinna eelarvesse panna tuleks ning kui palju need asjad maksavad. Okei, enamus inimesi võtab tõenäoliselt lihtsalt ehitaja, kes selle vaeva ära näeb, aga ehk see postitus inspireerib kedagi (summade võrdlusi vaadates) ise oma vundamenti ehitama. 

Jah, me võtsime ka ehitajatelt vundamendi pakkumisi, aga juba siis, kui meil oli eelarve tehtud, mistõttu tekitas meie enda eelarve ja ehitaja pakkumise võrdlus.... küsimusi ja hämmingut. 

Esimene mõte oli muidugi see, et me oleme nüüd oma arvutustega nii metsa pannud ning ei taju sellest ehitusest ikka midagi. Etteruttavalt ütlen ära, et me ületasime oma esialgset eelarvet ainult 779€-ga!!!!!

Ilmselt tulenevalt nooruse hullusest otsustasime just nimelt ehitaja pakkumist nähes ehituse ise ette võtta. Käesolevas postituses ma kõrvutangi ehitaja summad pakkumises ning... reaalsuse. 

Ma igaks juhuks ei maini firmat, kellelt sellise pakkumise saime, sest ei taha saada kaela mainekahju süüdistusi. Ütlen lihtsalt, et tegemist on meile väga lähedal asuva ehitusfirmaga, seega ei saa nii kõrget pakkumist ajada ka selle kaela, et objekt asub firmast kuidagi väga kaugel. 

Niisiis, kõrvutan rida-realt ehitusfirma pakkumise ning selle kui vähe või palju see töö tegelikult maksma läks ning kõigile tulevastele ehitajatele üritan kõigi ehitusmaterjalide vajalikkuse ka lahti kirjutada. 

PS! Hinnad ei sisalda käibemaksu.
Maja suurus on 132m2


1. Ehitusaegne WC, materjalide transport, ehitusjääkide utiliseerimine

Pakkumine: 495€
Tegelikkus:  922€
Miinus: 427€

Olgu, esimene punkt ei räägi meie kasuks, aga jätkake lugemist :D

Meie ise ehitusaegset WC-d ei vajanud, sest saime kustud oma kuivkäimlas - 0€
Materjalide transport: see summa oleks tegelikult saanud olla väiksem ja jäädagi 400€ kanti, aga meie enda kogenemausest ja valearvestustest tulenevalt pidime keset ehitust materjale juurde tellima ning maksime transpordi eest veidi rohkem.
Ehitusjäägid: neid põhimõtteliselt ei tekkinudki. Taldmikuplokke olime kuidagi nii täpselt suutnud tellida, et jäi alles üks 10cm tükk, fibod kasutasime ka väga säästlikult ära, üle jäid üksikud väiksed tükid, müürisegu kotid võtsime maal kasutusse (mega mõnusad ja tugevad kotid). Betooni- ja müürisegu kivistunud tükid, mis olid kottide sees (ilmselt oli niiskus kuskilt sisse saanud) matsime tagasitäite ajal maa sisse. Kile- ja penotükid panime kottidesse ja viisime jäätmejaama, eraldi kotti läksid vahupudelid ning need rändasid ka ohtlike jäätmete konteinerisse.


2. Kaeved/täited

Pakkumine: 4153€
Tegelikkus: 1794€
Kokkuhoid: 2359€

Esimene rida pakkumises oli tarastamine, mis pidavat siis olema nii suur töö, et selle eest küsitakse 300€. Ma ei ütle, et see nüüd väga meeldiv või mõnus töö oli, aga tagasi vaadates olen õnnelik, et selle issi ja Frediga ära tegime mitte 300€ ei maksnud. Jamamist oli omajagu, et diagonaalid ja seinad paika saada. Meie elu tegi natuke raskemaks ka asjaolu, et oli väga tuuline kevad ning pidevalt ei saanudki nööre paika ajada, sest tuul liigutas ära. Lõpuks läksime õhtupoolikul, kui tuul oli vaiksem, tegime paar tundi tööd ja lõpuks vundamenti üle mõõtes klappis kõik ideaalselt. 

Selle hinna sees oli veel vundamendi kaevamine, taldmikualune killustik ning tagasitäitele kulunud liiv. 

3. Vundament/taldmik

Pakkumine: 6791€
Tegelikkus: 3221,03€
Kokkuhoid: 3569,97€

Mingil põhjusel oli selle rea juures uuesti välja toodud mahamärkimine. See, et vedada tarade pealt nöörid maksab nähtavasti 350€.

Taldmik koos armeerimisega pakkumises 2187€. Eeldan, et nad kavatsesid ehitada saalungid ning taldmik 100% betoonist valada. Meie oleksime siinkohal ka ilmselt ise tehes saanud taldmiku valmis odavamalt, kui oleksime seda meetodit kasutanud. Oma elu lihtsustamiseks (sest ehitasime ikkagi esimest korda) ladusime meie taldmiku plokkidest, armeerisime ja valasime betooni täis.

Vundamendi ladusime fibo 5 plokist. Siinkohal tuleb märkida, et oleks saanud jällegi palju odavamalt, aga eelarvestusel olime fibosid valesti kalkuleerinud ja meil jäi terve ringi jagu plokke üle (umbes 100 plokki).

Müürisegu läks meil oodatust rohkem - seda võiks eos rohkem tellida. 

See summa sisaldas niisiis: taldmikuplokid, armatuurteras, armatuuri sidumistraat, betoon (kuivseguna), fiboplokid + üks rida U-plokki, fiboplokkide alused, bi-armatruur,  müürsegu, vundamendi soojustus (horisontaalne ja vertikaalne), võõbatav hüdroisolatsioon ja mullikile, mida pakkumises tegelikult polnud.  

4. Põrand

Pakkumine: 7451€
Tegelikkus: 3771,95€
Kokkuhoid: 3679,05€

Põranda valamise ja silumise teenuse me tellisime. Mitte sellelt firmalt, kelle pakkumisega hetkel tegelikkust kõrvutan, aga ikkagi saan välja tuua selle, kui palju odavamalt oma põranda valatud saime. 

Kõigepealt, pakkumises oli EPS 100 (põranda alla 3 kihti) hind 4012€. Meie maksime täpselt sama koguse eest NELI KORDA VÄHEM!? 

Põrand tähendab meie mõistes peale EPSI veel armatuuri, polüeteenkile, kandureid ja lõpuks betooni koos poistega, kes silusid ja kopterdasid.

5. Kütte-, vee- ja kanalisatsioonitorud

Pakkumine: 3464€
Tegelikkus: 2357,28€
Kokkuhoid: 1106,72€

Kanalisatsiooni- ja küttetorude paigaldamise tellisime samuti spetsialistidelt (nii igaks juhuks), aga jäime ikkagi plussi?  

Torumehed tõi meile kanalisatsioonitorud, aga vee- ja põrandaküttetorud ostsime ise. 

Kulutused, mis me tegime, aga pakkumises polnud:

Drenaaži- ja sadevee süsteem - 836€
Igasuguse pudi-padi peale, mida ei osanud kuhugi liigitada 223€.

Kokkuvõttes: 
Pakkumine: 22 354€
Vundament sai valmis: 13 125,26€
Kokkuhoid: 9228,74€

Siit minu siiras soovitus kõigile majaehitajatele: ehitage vundament ise. Meie puhul oli see kõige suurem kokkuhoiu koht. Lisaks on meil ka teadmine, et kõik on tehtud (või vähemalt üritatud) suure armastuse ja hoolega. Tegelikult ei ole ju imeasi see, kui ehitaja teeb midagi valesti ning ela hiljem siis seal kõverate seinadega majas. 

Olen veendunud, et tegelikult oleks vundamendi veel odavamalt valmis saanud - esiteks tegime müüri kõrgema kui oleks võinud, panime kolmekordse hüdroisolatsiooni ning drenaaži vajalikkuses ma pole hetkel veel veendunud. Aga ilmselt - pigem rohkem kui vähem! 
Kommentaarid

  1. Anonüümne21/1/23 14:54

    Täpselt nii ongi .Aga ootame ja vaatame mis nüüd juhtuma hakkab

    VastaKustuta
  2. Greta, palju tänu selle artikli eest! Aitas mind garaazi ehituse planeerimisel ja sain kinnitust ise tegemise eelistele!

    VastaKustuta

Postita kommentaar