KUHU SEE RAHA SIIS IKKAGI KAOB?

Ma olen väga positiivselt üllatunud sellest, kui palju ma oma postitustele siin ja Instagramis tagasisidet saan. Kõigile selle blogi lugejatele teadmiseks, et ma olen bloginud oma elust viimased kolmteist aastat (alustasin põhikoolis). Minu elustiiliblogi (seda ei saa kuidagi muudmoodi vist nimetada - ma kirjutan oma elust) on tänaseks päevaks küll kinnine ja seda saab lugeda 13 inimest, aga isegi kui kirjutasin avalikult, ei saanud eriti palju tagasisidet ja kui sain, oli see ainult negatiivne ja kommentaarides pritsiti mürki. Seega olen praegu väga õnnelik, kui postituste alt kommentaare avastan, meile saan või Instas DM-idele vastata saan. Ühtlasi palun vabandust, kui kommentaaridele vastamine venib, sest ma ei käi iga päev neid siit otsimas ja üldiselt kui mõne postitusega maha saan, üldse paar nädalat blogimise peale ei mõtle (väga eeskujulik sisulooja, I know) ja tegelen muude ajadega, mis ka kõik tegemist vajavad. Seega jah, ma kunagi kindlasti vastan, kui need kommentaarid avastan.

Aga asume nüüd selle postituse põhiteema juurde (mis on ühtlasi ka teema, millega seoses mulle kõige rohkem kirjutatakse. Eks ma olen sellest rahast üsna avameelselt juba kirjutanud ka - puhtalt sellepärast, et ma ise oleks küll hea meelega enne ehitamist lugenud, milliste summadega arvestama peaks. 

Olen juba kajastanud palju läks maksma:

- kõiksugused projektid

- elektriliitumine

- vundament

Ma üritan selle postitusega anda umbkaudsed summad, millega võiks ehitusel arvestada, aga võiks meeles pidada, et praegu on ju materjalide hinnad kahekordistanud ning eks natukene sõltub ikka asukohast ka. 

Eelmisel suvel tehtud töödest võiks veel välja tuua:

 • tee ehitus. See oleneb loomulikult ka tee pikkusest, aga meie umbes 40m on praeguse seisuga läinud maksma 1300€. Palju võib panna meie kogenematuse süüks ka. Näiteks ei ole mõtet teele panna alla geotekstiili - see hein hakkab seal nagunii kasvama. Fred tahtis teha väga head teed ja tellisime killustiku ka alla - jälle täiesti mõttetu. Kui tegemiseks läheb, tehke lihtsalt tavaline kruusatee. Kui suured autod üle ära käivad, saab augud ära täita ja enda väikse kasutuse peale piisab sellest täiesti.
 • kanalisatsioon, 3500€. Jällegi, me pole võib-olla parim näide, sest meie tõmbasime kanalisatsiooni ka vanast majast ühte septikusse kokku (rohkem kaevamist). 
 • elektrikaabli tõmbamine kilbist majani - 1000€ (ainult materjal + kopp)

Ja jõuamegi sellesse aastasse. Omafinatseeringuga saime niisiis tehtud kõik projektid, elektriliitumise, vundamendi, kanalisatsiooni (veetrassi rajamiseks saime toetust hajaasustusprogrammist), majakarbi ja katuse. 

 • majakarp, 22 000€ (elementmaja, 110 ruutmeetrit kasulikku pinda ja koos paigalduse ja transpordiga)
 • katus, 6000€ (materjal + ehitajatele makstud töötasu)
 • korsten, 1000€
Kõik rääkisid meile, et need kulutused pole veel midagi, varsti hakkate ehituspoest kahe käe otsas põhilist raha välja tassima. Eks ma natukene oskasin seda oodata ka, aga need ehituspoodide tšekid, mis sisaldavad endas kruve, värve jne on tõesti ulmeliselt suured. Aga jõuame selleni

 • viiluseinad ehitasime ise 700€ eest
 • ventilatsiooni maksime enne torude paigaldust täies osas ära - umbes 7650€ (agregaat, torud, paigaldus)
 • maaküttest oleme osa juba ära maksnud - torude maasse panek sügisel läks maksma 2000€ ringis ja 1000€ tegime ka pumba sissemaksu. Kokku läheb küttesüsteem koos paigaldusega maksma 9000€
 • sisetööde ehitusmaterjal - kipsikarkassi materjal, siseseinte metallkarkass, soojustus (lisaks välisseintesse ja siseseintesse), OSB, kips - 4000€
 • pangalaenuga seonduvad lepingutasud, notariaalsed tehingud ja hindamine - 1200€
 • ning viimaks see rida mu eelarves, mis kannab nimetust "lihtsalt nodi" ehk siis ehituspoest välja tassitud kruvid, naelad, vahud, värvid ja vajalikud tööriistad - praegusel hetkel on see summa 1300€, aga ehituse lõpuks vähemalt kahekordistub
 • tuulekastid ja aknapaled - puitmaterjal nende jaoks 1200€
Kõik kulud on ümbardatud ning pole päris absoluutsed, eks pisemaid kulusid on teisigi. 

Kulud, mis on umbkaudselt küll teada, aga mida ma veel avaldada ei taha ehitajatele makstav töötasu (see võtab mul natukene südame puperdama ja tekitab tunde, et tahaks minestada), elektritööde eest makstav summa, köök, kodutehnika, sanitaartehnika ja viimistlus (värvid, tapeedid, plaadid, põrand, uksed). 

Ja kunagi, kui eriti hästi läheb, saame sisustust ka ostma hakata, aga selle peale praegu tõesti üldse ei mõtle - kolime sisse, kui madratsiga põrandal magada juba annab. 

Tark Excel tabel ütleb mulle, et oleme tänase päeva seisuga kulutanud 76 000€ ja see summa on päris täpne, sest ma olen väga korralikult kõik kulutused kirja pannud. Nagu kõik ehitajad, ei ole ka meie eelarves püsida suutnud - kolm aastat tagasi tehtud eelarve järgi oleks me kogu maja pidanud 70 000€ valmis saama. Võib-olla oleks isegi siis tehtav olnud, aga näiteks ei osanud me arvestada ka sellega kui palju raha kulub kommunikatsioonidele. 

Mis ma lõpetuseks muud oskan öelda, kui et pole odav see majaehitus, aga mina kavatsen ehitada endale maja kogu eluks ning kohta, mida ma armastan oma ihu ja hingega. See on imeilus paik elamiseks ning olgugi, et on olnud raske ja kallis, ma vaikselt hakkan nägema oma pika unistuse tunneli lõpus seda valgust (ma otsustasin juba 10-aastaselt, et ehitan kunagi just selle koha peale endale maja, pikemalt minu esimeses postituses).


mina neid plaate valimas, mille hinda veel ei avalda :D


Kommentaarid